- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 3M™ COMPLY™ Magnetic Attach enables you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
<
>
3M Privacy Screen Filter Black
For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Anti-glare - 1
Product Code: MMMPF240W9EM
Product Unit: Each
26 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | PF240W9EM |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Marketing Information |
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more-at home, in the office, and everywhere you work. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 24" |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 21.26" x 11.94" |
| Touch Compatibility | No |
| Film Classification | Black |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 11.94" |
| Width | 21.26" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BSN20517155 Stock Available
-
Product Code: BSN2066825 Stock Available
-
Product Code: BSN292918 Stock Available
-
Product Code: KMWK52795WWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KTKLCD24WSVOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KTKSVL24W923 Stock Available