‹ Prev
Next ›
9 to 5 Seating Lilly Lounge Bar Stool
Cloud Seat Color - Fabric, Foam Seat Material - Cloud Back Color - Fabric, Foam Back Material - Silver Frame Color - Sled Base - 1 Each
Ships in 3-4 Weeks
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable
- Ideal for collaboration and lounge landscapes
- Modern, elegant style with a comfortably shaped seat
- Durable fabric upholstery and thick foam
- Steel rod base with 30" seat height for bar seating
- Easy mobility with lightweight construction
$893.26
Product Details
General Information
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Manufacturer Part Number | 9165STSFCD |
| Manufacturer Website Address | http://www.9to5seating.com |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Product Line | Lilly |
| Product Model | 9165 |
| Product Name | Lilly Lounge Bar Stool |
| Marketing Information | With sophisticated design lines and shape, the Lilly Bar Stool with a silver sled frame can impact and empower the way people work together. This well-crafted beauty features a roomy back and soft yet supportive seat to support any group interactions. Comfortably shaped seat with detailed stitching and back are upholstered in durable, Cloud fabric and cushioned with long-lasting foam. Steel rod base with a foot bar and self-leveling glides offers sturdy support. Whether you need to collaborate with co-workers, get some work done or relax while taking a break, Lilly can meet all your needs and more. It is lightweight for easy mobility. Seat measures 16" wide x 12-1/2" deep x 30-1/2" high. Back size is 15" wide x 4" high. Weight capacity is 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Material |
|
| Seat Color | Cloud |
| Seat Feature |
|
| Maximum Seat Height | 1.20" |
| Seat Width | 16" |
| Seat Depth | 12.50" |
| Back Material |
|
| Back Color | Cloud |
| Back Height | 4" |
| Back Width | 15" |
| Frame Color | Silver |
| Base Shape | Sled |
| Base Material | Steel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 33" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 17" |
| Weight (Approximate) | 15.50 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | BIFMA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
9 to 5 Seating Lilly Lounge Bar Stool
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.