- Highest percentage of rubber content and greatest number of bands per pound
- Softest stretch available to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS); longest-lasting
- Exceeds Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
- 7" x 1/8"; approximately 300 bands
<
>
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 300 / Box
Product Code: ALL21405
Product Unit: BX300
18 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACC70014Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ITA602334673 Stock Available
-
Product Code: JOJ449101032 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY249 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
-
Product Code: SMD3551121 Stock Available
-
Product Code: VER9912121 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 21405 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Marketing Information | No. 117B rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 300 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Golden Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Additional Information | Easiest stretch for help prevent Carpal Tunnel Syndrome |
| Certifications & Standards | Exceeds Federal Specification AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |