- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organized space
- Cable Ladder cable manager type allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
<
>
APC by Schneider Electric AR8166ABLK Cable Ladder
Cable Ladder - Black - 0U Rack Height - 1 Each
Product Code: APWAR8166ABLK
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8166ABLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AR8166ABLK |
| Product Name | AR8166ABLK Cable Ladder |
| Marketing Information |
Comprehensive selection of accessories designed to organize power or data cables within a rack or enclosure. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cable Organizer |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Ladder |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Rack Height | 0U |
| Height | 0.16" |
| Width | 7.91" |
| Depth | 1.42" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Mounting Preference | No Preference |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | Free of Substances of Very High Concern above the threshold |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8166ABLK_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8166ABLKKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760368&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760368&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008 |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN |
| Product Take Back Program | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| For Country/Region | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
Cable Ladder - Black - 0U Rack Height - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.