‹ Prev
Next ›
Astrobrights Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Cosmic Orange, Solar Yellow, Terra Green, Venus Violet, Fireball Fuchsia - 500 / Ream
42 Stock Available
- 20% thicker than ordinary sheets and great for vibrant flyers, bulletins and more
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free and lignin-free
- Pair with Astrobrights cardstock (sold separately) for brightly colored projects
- Templates available online
$32.20
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 21289 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Astrobrights |
| Product Name | Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours |
| Marketing Information | Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more. Premium paper comes in an assortment of vivid colors. 24 lb. paper is 20 percent thicker than ordinary sheets and ideal for everyday use. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper is compatible with copiers, offset printers, laser printers and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Colored Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Astrobrights Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFDC250193 Stock Available
-
Product Code: ABFTC1182102 Stock Available
-
Product Code: AVE11906496 Stock Available
-
Product Code: AVE74401219 Stock Available
-
Product Code: GJO261002064 Stock Available
-
Product Code: GJO7047018 Stock Available
-
Product Code: GJO75626408 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFDC250193 Stock Available
-
Product Code: ABFTC1182102 Stock Available
-
Product Code: AVE11906496 Stock Available
-
Product Code: AVE74401219 Stock Available
-
Product Code: GJO261002064 Stock Available
-
Product Code: GJO7047018 Stock Available
-
Product Code: GJO75626408 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available