‹ Prev
Next ›
Avery® Economy View Binder
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 175 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: Internal - Vinyl, Chipboard - Black - 15.84 oz - Gap-free Ring, Clear Overlay, Non Locking Mechanism, Clear Overlay - 1 Each
901 Stock Available
- Simple, lightweight means of organizing your papers
- Round ring holds pages securely
- 2 interior pockets for quick access to loose or unpunched papers
- Clear overlay to customize your cover
- Free templates available online
$3.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CV11-10-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | Discover sturdy simplicity in a convenient, lightweight package. This Economy View Binder offers a handy solution to your organization needs. Open and close the rings with ease to add or remove papers as needed. Metal round rings mounted on the back hold pages securely and let them lie flat. 1" ring capacity accommodates approximately 175 sheets. Tuck important handouts, pamphlets and other loose or unpunched paperwork into the two interior pockets for quick access. Each pocket holds up to 20 sheets. Put your personal stamp on the binder by designing a customized cover and slipping it into the overlays on the front, spine and back. You can find inspiration in the free, easy-to-use templates available online. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and exposed rivets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 175 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material |
|
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Economy View Binder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOFQD12WE55 Stock Available
-
Product Code: BSN099534971 Stock Available
-
Product Code: BSN099591258 Stock Available
-
Product Code: BSN32355Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN3655123752 Stock Available
-
Product Code: NES351702982 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOFQD12WE55 Stock Available
-
Product Code: BSN099534971 Stock Available
-
Product Code: BSN099591258 Stock Available
-
Product Code: BSN32355Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN3655123752 Stock Available
-
Product Code: NES351702982 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available