- Ideal for conferences, seminars, meetings or special events
- Handwrite or print using a laser or inkjet printer
- Self-adhesive badges adhere firmly and remove easily
- Designed for most fabrics except vinyl, leather, suede, silk, velvet and corduroy
- Color: White; Overall dimensions: 2-11/32"W x 3-3/8"D; 100 / Pack
<
>
Avery® Print or Write Name Badge Labels
2 21/64" Height x 2 21/64" Width x 3 3/8" Length - Removable Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 2 / Sheet - 50 Total Sheets - 100 Total Label(s) - 100 / Pack
Product Code: AVE5147
Product Unit: PK100
74 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN01604367 Stock Available
-
Product Code: BSN6563910558 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920537 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: QUA46071134 Stock Available
-
Product Code: SAN2096152365 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159486 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2579 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5147 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Print or Write Name Badge Labels |
| Marketing Information | Name badges are ideal for conferences, seminars, meetings or special events. Self-adhesive badges adhere firmly and remove easily from most fabrics except vinyl, leather, suede, silk, velvet and corduroy. Each 3.6 mil thick sheet contains two badges. Name badges are compatible with laser and inkjet printers and can also be used in your typewriter or just handwritten. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Name Badge Label |
Product Information
| Label Height | 2 21/64" |
| Label Width | 2 21/64" |
| Label Length | 3 3/8" |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Total Number of Labels | 100 |
| Adhesive Type | Removable |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Printable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | FSC Mix |
| Country of Origin | Mexico |