- Durable construction offers extra protection for fragile and delicate items
- Liftoff lid helps keep your contents safely secured
- Tear-resistant handles allow comfortable transportation
- Label area helps you quickly identify stored contents
- FastFold design ensures quick assembly without requiring tape
<
>
Bankers Box SmoothMove Maximum Strength Moving Boxes
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.8" Width x 16.5" Depth x 10.4" Height - Lift-off Closure - Triple End/Double Side/Double Bottom Wall - Stackable - Corrugated Paper - Kraft - For Fragile Product - Recycled - 8 / Carton
Product Code: FEL7710201
Product Unit: CT8
11 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK2133 Stock Available
-
Product Code: BSN2652823 Stock Available
-
Product Code: BSN3655038849 Stock Available
-
Product Code: BSN3655232634 Stock Available
-
Product Code: BSN3666529 Stock Available
-
Product Code: BSN65368720 Stock Available
-
Product Code: BSN656382180 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATHCTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO236001611 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7710201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | SmoothMove |
| Product Name | SmoothMove Maximum Strength Moving Boxes |
| Marketing Information | Moving box features a maximum strength design to provide extra protection for fragile and delicate items while also providing added durability for heavier household items. Deep-locking, liftoff lid maintains a secure closure to keep your contents safe. Reinforced, tear-resistant handles allow you to comfortably transport the box. Label area on the box designates the contents to keep your move organized. FastFold design does not require tape for quick, simple assembly. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Wall Construction | Triple End/Double Side/Double Bottom |
| Closure Type | Lift-off |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 800 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | Fragile Product |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 10.4" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 16.5" |
| Weight (Approximate) | 1.67 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 75% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.