‹ Prev
Next ›
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
Internal Dimensions: 12" Width x 15" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.5" Width x 16.3" Depth x 10.5" Height - 450 lb - Media Size Supported: Letter, Legal - Lift-off Closure - Light Duty - Stackable - White, Blue - For File - Yes - 12 / Carton
59 Stock Available
- Tear-off lid ships attached to avoid lid loss
- Fits letter/legal-size files
- Basic-duty construction for moderate stacking and infrequent use
- Supports up to 450 lb
- Made from 60% recycled corrugated paper
$75.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/File |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Marketing Information | Basic-duty boxes offer double-end, single-side, double-bottom construction for storage with or without shelving. Use boxes to store letter-size or legal-size files. Liftoff lid ships attached and tears off for use so no missing lids. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of each box is 450 lb. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 15" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box STOR/FILE Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE08888686 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC962578381 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001272 Stock Available
-
Product Code: FEL0031166 Stock Available
-
Product Code: FEL005118 Stock Available
-
Product Code: FEL0070530 Stock Available
-
Product Code: FEL007330123 Stock Available
-
Product Code: FEL00789101 Stock Available
-
Product Code: FEL0086201147 Stock Available
-
Product Code: FEL00863019 Stock Available
-
Product Code: FEL0724314 Stock Available
-
Product Code: FEL1211252 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE08888686 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC962578381 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available