- Easy to use, easy to apply, easy-peel backing
- Sustainable packaging made with responsibly sourced, FSC-certified paper
- Resists abrasion, water, many different chemicals and fading caused by sunlight
- Patented, 7-layer lamination technology
- Withstands frequent use; long-lasting adhesion
Brother Genuine P-touch TZe211 BK on WHT Label Tape, Laminated, 6mmX8m
x 15/64" Width - White - Polyethylene Terephthalate (PET) - Water Resistant - Laminated - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BOSSBS1914CP206 Stock Available
-
Product Code: BSN3295370763 Stock Available
-
Product Code: BSN366123489 Stock Available
-
Product Code: BSN36660198 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN102 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN111 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN116 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA132 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE645 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TZE211G |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | P-touch |
| Product Series | TZe |
| Product Model | TZe211 |
| Product Name | Genuine P-touch TZe211 BK on WHT Label Tape, Laminated, 6mmX8m |
| Marketing Information |
Not all labels are created equally. Engineered by Brother for use with a variety of Brother P-touch Label Makers, Brother Genuine TZe Laminated Label Tapes offer an unbeatable combination of effortless customization, long-lasting performance, and impressive strength. The patented seven-layer lamination technology provides remarkable resistance to wear and tear, and label text is printed between layers, so messaging remains. Featuring Easy Peel split backings and outstanding adhesion, they are an effective option for application on smooth, round, and textured surfaces. Tested to perform in a range of environments, these label tapes withstand temperatures from freezing to boiling. Plus, they're resistant to fading caused by sunlight and damage due to water, making them ideal for indoor and outdoor use.
Offered in multiple sizes and colors, the extensive range of TZe Laminated Label Tapes is further expanded with premium and specialty options that are perfect for more specific uses. For durable, long-lasting custom label solutions, depend on Brother TZe Laminated Label Tapes - labels that work hard to simplify the hard work of identification and organization. Images are for illustrative purposes only. Actual output (such as font and margins) may vary. Tape widths listed in inches are approximate. Actual tape widths are listed in millimeters (mm). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Label Tape |
Product Information
| Label Width | 15/64" |
| Ink Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Laminated | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
Miscellaneous
| Compatibility | Brother - P-touch Label Makers that take 6mm TZe label tapes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BRTTZE231G86 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE241G906 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE751G13 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX241G35 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX251G67 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES211G28 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES951G67 Stock Available
-
Product Code: DYM18433Out of Stock Locally - Call for More Information