- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
<
>
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
Product Code: BSN02869
Product Unit: Each
138 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE05202123 Stock Available
-
Product Code: AVE08887201 Stock Available
-
Product Code: AVT7552437 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE335 Stock Available
-
Product Code: BSN3655232632 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD4857 Stock Available
-
Product Code: ITA602334673 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114951 Stock Available
-
Product Code: SOL268213009 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD718 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ACM166817 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS11HC10 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME3 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD17 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM8 Stock Available
-
Product Code: BSN028707 Stock Available
-
Product Code: EPI1799X23 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X163 Stock Available