‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #93 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
47 Stock Available
- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with large flap and superior gumming secure documents
$31.72
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36664 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #93 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 12 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFTC1182102 Stock Available
-
Product Code: AVE0101872 Stock Available
-
Product Code: AVE79193176 Stock Available
-
Product Code: AVT9730231 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SPR252254146 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFTC1182102 Stock Available
-
Product Code: AVE0101872 Stock Available
-
Product Code: AVE79193176 Stock Available
-
Product Code: AVT9730231 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SPR252254146 Stock Available