- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with superior gumming on flap for a secure seal
<
>
Business Source Heavy-duty Metal Clasp Envelopes
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: BSN36660
Product Unit: BX100
198 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN26740606 Stock Available
-
Product Code: BSN3295370768 Stock Available
-
Product Code: BSN366123500 Stock Available
-
Product Code: BSN36663506 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920311 Stock Available
-
Product Code: GJO56250422 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA159 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36660 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Metal Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #55 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442417 Stock Available
-
Product Code: BSN0442615 Stock Available
-
Product Code: QUA3778716 Stock Available
-
Product Code: QUA3779023 Stock Available
-
Product Code: QUA377974 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA544169 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Out of Stock Locally - Call for More Information