- Specially formulated material prevents ink from sticking or lifting off
- Nonglare design helps keep contents visible in various lighting conditions
- Reinforced strip at binding edge prevents tearing out of folder
- For use with letter-size papers
<
>
Business Source Nonglare Top-loading Sheet Protectors
11" Height x 9" Width x 3.3 mil Thickness - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Ring Binder - Rectangular - Clear - Polypropylene - 100 / Box
Product Code: BSN74449
Product Unit: BX100
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BSN099551560 Stock Available
-
Product Code: BSN099571260 Stock Available
-
Product Code: BSN09959174 Stock Available
-
Product Code: BSN2652828 Stock Available
-
Product Code: BSN366123527 Stock Available
-
Product Code: OIC990501101 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE658 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 74449 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Nonglare Top-loading Sheet Protectors |
| Marketing Information | Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated, polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge, 3.3 mil thickness and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Application/Usage | Document |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 11" |
| Width | 9" |
| Thickness | 3.3 mil |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: AVE76000BD83 Stock Available
-
Product Code: BSN16511CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN16512BD61 Stock Available
-
Product Code: BSN32357BXOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN74552Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.