‹ Prev
Next ›
Business Source Non-Skid Paper Clips
Standard - No. 1 - 0.4" Length x 1.3" Width - Silver - Steel - 100/Box - 10 / Pack
599 Stock Available
- Electrogalvanized steel resists rust and corrosion for long-term use
- Ridged, nonskid finish resists slipping for secure attachment
- Sturdy wire construction resists bending to maintain proper hold
- Perfect for home, office and school use
$4.88
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65365 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Non-Skid Paper Clips |
| Marketing Information | Paper clips feature an elliptical shape that allows the lighter gauge wire to hold papers together as effectively as most heavier-gauge wire paper clips. They are made of electrogalvanized steel wire. Paper clips are coated to resist rust and corrosion. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Paper Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Standard |
| Size Number | No. 1 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Width | 1.3" |
| Length | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Non-Skid Paper Clips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC7213149 Stock Available
-
Product Code: ACC721322 Stock Available
-
Product Code: ACC72320314 Stock Available
-
Product Code: BSN37510560 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0300125 Stock Available
-
Product Code: GEMPC0600113 Stock Available
-
Product Code: OIC9721165 Stock Available
-
Product Code: UBR3684U062462 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available