- Compact writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Aligned eyelets for hanging
- Durable plastic for lasting use
<
>
Business Source Plastic Clipboard
6" x 9" Sheet Size - Spring Clip - Plastic - Clear - 12 / Box
Product Code: BSN01858BX
Product Unit: BX12
450 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01858BX |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Compact clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. This 6" x 9" size fits well in smaller bags and briefcases or on crowded countertops. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 6" Width x 9" Length |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 6" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508BX46 Stock Available
-
Product Code: BSN49261599 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD14 Stock Available
-
Product Code: BSN8625920 Stock Available
-
Product Code: OIC8321180 Stock Available
-
Product Code: SAU0571255 Stock Available
-
Product Code: SAU0571388 Stock Available
-
Product Code: SAU22517159 Stock Available
-
Product Code: SAU2254015 Stock Available
-
Product Code: SAU235406 Stock Available