‹ Prev
Next ›
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Clear - For Multipurpose, Splicing, Mending, Holding - 12 / Pack
48300 Stock Available
- Disappears on paper and won't show on copies
- Resists splitting, tearing and is easy to handle and apply
- Comes off roll smoothly and cuts easily
- Can also be written upon
- Overall dimensions: 3/4"W x 1000"L; 12 / Pack
$13.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32953 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Premium Invisible Tape Value Pack |
| Marketing Information | Premium invisible tape is ideal for mending, splicing and holding. Tape accepts writing of ink, pencil and marker. 1" core design fits in most desk dispensers. Tape is practically invisible on most surfaces. Tape is photo-safe. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Fellowes Office Suites Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available