- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Open-end construction for easy insertion
<
>
Business Source Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Self-sealing - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN42122
Product Unit: BX1
40 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE0101825 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3231 Stock Available
-
Product Code: GJO211201739 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA107 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE624 Stock Available
-
Product Code: PENLR7CBX5 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED2 Stock Available
-
Product Code: PRICOKEZERO4 Stock Available
-
Product Code: PRIDRPEPPER7 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42122 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature an adhesive strip protected by a removable paper liner. Simply remove the liner and press the flap closed for a quick, clean seal upon contact without moistening. Paper liner keeps adhesive free of dust. Envelopes are made of white wove material. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Dust-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442417 Stock Available
-
Product Code: BSN0442614 Stock Available
-
Product Code: QUA3778714 Stock Available
-
Product Code: QUA3779023 Stock Available
-
Product Code: QUA377974 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA544169 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Out of Stock Locally - Call for More Information