- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features Category 6 cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Stranded feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- RJ-45 Network - Male delivers stable signal routing to network devices for uninterrupted communication and system integration
<
>
C2G 12ft Cat6 Snagless Shielded (STP) Network Patch Cable - Gray
12 ft Category 6 Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Shielding - Gold, Nickel Plated Connector - Gray - 1 Each
Product Code: CGO00784
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 00784 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 12ft Cat6 Snagless Shielded (STP) Network Patch Cable - Gray |
| Marketing Information |
Protect a high speed network from noise and electromagnetic interference when connecting with our Snagless Shielded Cat6 patch cable. For voice/data/video distribution, this cable will handle bandwidth-intensive applications and drastically reduces both impedance and structural return loss (SRL). Each patch cable is fully tested to meet ANSI/TIA 568 C.2 Cat6 component requirements. Each of the individual pairs is bonded together to help maintain the twist-spacing throughout the line right up to the termination point. Constructed from high quality cable and plugs, this design minimizes Near-End Crosstalk (NEXT) levels. Available in a variety of colors to easily color-code a network installation. Individual length label on each cable for ease of use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 12 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating |
|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Network Device |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.37 lb |
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.79 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BLKA3L79112PUROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO00801Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO00907Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04039Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04074Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04137Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04158Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04200Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04221Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH12BLOut of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BBNC6PC70BL20Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BLKA3L98015YLWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO00891Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04101Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04140Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO15275Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6ASPAT14GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6ASPAT4GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH14BLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH20BKOut of Stock Locally - Call for More Information