- Felt stamp pads are re-inkable for extended use
- ACMI certification
- Designed for general use
<
>
Carter's® Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081)
2.8" Width x 4.3" Length - Felt Pad - Black Ink - Black - 1 Each
Product Code: AVE21081
Product Unit: Each
231 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE21071137 Stock Available
-
Product Code: BRTM2312PKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN3295370759 Stock Available
-
Product Code: BSN329542442 Stock Available
-
Product Code: BSN366123468 Stock Available
-
Product Code: BSN37531343 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604138 Stock Available
-
Product Code: ITA300113064 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: QUA3789086 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21081 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Felt Black Stamp Pad, 2.75" x 4.27" (21081) |
| Marketing Information | Carter's 2.75" x 4.27" felt stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. Constructed with a premium felt pad, this stamp pad will last longer than everyday stamp pads and creates a higher quality impression each time. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. Once you've used all of the ink in each pad, easily refill the stamp pad with Carter's Neat-Flo stamp pad inkers by just dabbing the ink into the pad. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Pad Material | Felt |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 2.8" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.