‹ Prev
Next ›
Classic Premium Paper - White
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Linen - Watermarked, Acid-free, Ream-wrapped, No Cotton Content - Natural White - 500 / Ream
52 Stock Available
- Perfect for elegant presentations, resumes and business documents
- Compatible with laser/inkjet printers and copiers
- Watermarked to signify quality and distinction
- Lignin-free and acid-free
- FSC Certified
$54.27
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Classic |
| Product Name | Premium Paper - White |
| Marketing Information | Classic Linen Paper offers sensible luxury with a consistent visual linen texture and performance reliability. Perfect for elegant presentations, resumes and business documents. In addition to the subtle, elegant linen finish, this quality paper is also watermarked and acid-free. Use in laser printers, inkjet printers and high-speed copiers. 24 lb. paper is made with 100 percent renewable energy and is Green-E Certified, Green Seal Certified and Carbon Neutral Plus. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Surface Finish | Linen |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Natural White |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Classic Premium Paper - White
Also Consider
-
Product Code: NEE0605153 Stock Available
-
Product Code: NEE065512 Stock Available
-
Product Code: SNANMP1124Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SNANPL1124Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: XER3R0253146 Stock Available
-
Product Code: XER3R13038403 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: HAM102467CT571 Stock Available
-
Product Code: HAM104646RMOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SNANPL1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SNANPL1132Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SOURD18ICF162 Stock Available
-
Product Code: SOUZ560CK7 Stock Available
-
Product Code: WAU2672120 Stock Available
-
Product Code: XER3R11760Out of Stock Locally - Call for More Information