- EPA registered to kill C. auris in 2 minutes and more than 40 pathogens in 1 minute or less; kills biofilm bacteria in 2 minutes
- Clean, disinfect and deodorize surfaces with a one-step, bleach-free cleaner disinfectant with less residue and no added fragrances or harsh odors
- Kills bacteria on soft surfaces in 30 seconds, making it ideal for facility furniture and privacy curtains
- Ideal for daily use in high-turnover areas to meet your needs on hard and soft surfaces
- Use in hospitals, operating rooms, outpatient surgery centers, emergency rooms and long-term care facilities
<
>
Clorox Healthcare Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant Spray
For Multi Surface, Multipurpose - Liquid - 32 fl oz (1 quart) - Recommended For: Odor Remover, Virus Remover, Bacteria Remover, Soil Remover, Grime Remover, Blood Remover - Disinfectant, Non-corrosive, Virucidal, Anti-bacterial - Clear - 1 Each
Product Code: CLO30828
Product Unit: Each
2006 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 30828 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Clorox Healthcare |
| Product Line | Healthcare |
| Product Name | Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant Spray |
| Marketing Information | Clorox Healthcare Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant offers better surface compatibility and less residue when use as directed on hard, nonporous surfaces. It is made with no added fragrances or harsh odors and is EPA registered to kill more than 40 microorganisms in 1 minute or less, including SARS-CoV-2 in 30 seconds when used as directed. Refer to the EPA master label for a complete list of organisms and contact times. Worry less with noncorrosive disinfectants tested on medical devices and save time with fast, nonbleach disinfectant on your hard, nonporous surfaces. This hydrogen peroxide disinfectant is a bleach-free sanitizer that is EPA registered to kill bacteria on soft surfaces in 30 seconds when used as directed. Use in hospitals, operating rooms, outpatient surgery centers, emergency rooms, dental offices, veterinary offices and long-term care facilities. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Liquid |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Composition | Hydrogen peroxide |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 10.30" |
| Width | 2.95" |
| Length | 4.92" |
| Weight (Approximate) | 2.96 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
For Multi Surface, Multipurpose - Liquid - 32 fl oz (1 quart) - Recommended For: Odor Remover, Virus Remover, Bacteria Remover, Soil Remover, Grime Remover, Blood Remover - Disinfectant, Non-corrosive, Virucidal, Anti-bacterial - Clear - 1 Each
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BET1080400Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BET1081200Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BET5350400Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CLO68978PL2 Stock Available
-
Product Code: DVO100898636Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DVO95892221Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCM11983299Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SSISSCA12820 Stock Available
-
Product Code: SSISSCA128CT3 Stock Available
-
Product Code: WMN2085CT24 Stock Available