- High-density plastic construction supports up to 300 lb.
- Retractable casters are weight-activated for safe, stop-and-go mobility
- Nonslip treads help you maintain secure foot placement for safe use
- Stackable design for space-saving storage
<
>
Cramer Scooter Stool
300 lb Load Capacity - 15.4" Width x 15.4" Depth x 15" Height - Gray
Product Code: CRA50011PK82
Product Unit: Each
67 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Cramer, Inc |
| Manufacturer Part Number | 50011PK-82 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cramerinc.com |
| Brand Name | Cramer |
| Product Line | Scooter |
| Product Name | Scooter Stool |
| Marketing Information | Scooter Stool offers a high-density plastic construction that makes this stool lightweight and durable and able to support up to 300 lb. Retractable casters roll easily in place and lock down when stepped on. Nonslip treads help prevent slips. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stool |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Features | Slip Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 15" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 15.4" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
300 lb Load Capacity - 15.4" Width x 15.4" Depth x 15" Height - Gray