- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
<
>
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Tea, Coffee, Juice, Soft Drink, Hot Drink, Cold Drink, Cappuccino, Hot Chocolate - 25 / Pack
Product Code: DCC8J8
Product Unit: PK25
2202 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Pack
Also Consider
-
Product Code: BSN16508304 Stock Available
-
Product Code: BSN656501466 Stock Available
-
Product Code: CLO0003114884 Stock Available
-
Product Code: CLO159481478 Stock Available
-
Product Code: HEW203000513 Stock Available
-
Product Code: MMM14287232 Stock Available
-
Product Code: PGC746011342 Stock Available
-
Product Code: UNV1810477 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8J8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 8 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 8 oz. cups can be used with Dart 8JL (white with vent), 8SL (translucent with straw slot), 8UL (white with sip thru), 8FTL (white with Lift n' Lock), 8EL (white for cappuccino) and 8ELBK (black for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Insulation | Styrofoam |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
8 fl oz - White - Foam - Tea, Coffee, Juice, Soft Drink, Hot Drink, Cold Drink, Cappuccino, Hot Chocolate - 25 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.