- 3-tier, contemporary style creates a distinct look for magazine storage
- Perfect complement to Deflecto Contemporary Floor and Sign Stands
- High-end alternative to traditional literature holders
- Each pocket can hold up to 8-7/8"W and 1"D of materials
- Features 2 built-in, business card holders; Black
<
>
Deflecto Contemporary Literature Holder
3 Compartment(s) - 3 Tier(s) - 13.31" Height x 11.24" Width x 6.94" Depth - Desktop, Counter - Durable, Business Card Holder - Plastic - 1 Each
Product Code: DEF693704
Product Unit: Each
18 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 693704 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Contemporary Literature Holder |
| Marketing Information | Three-tier literature holder lets you display a variety of materials at once while saving valuable counter space. Sleek curves and an open design create an inviting display for your magazine-size literature in reception areas, lobbies or trade shows. Contemporary style is the perfect complement to Deflecto Contemporary Floor and Sign Stands. Clear front panel provides easy viewing of literature. The front also features two built-in business card holders for a complete display. Holder is made of durable plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Rack |
Product Information
| Total Number of Compartments | 3 |
| Number of Tiers | 3 |
| Frame Color | Black |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Details |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 13.31" |
| Width | 11.24" |
| Depth | 6.94" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
3 Compartment(s) - 3 Tier(s) - 13.31" Height x 11.24" Width x 6.94" Depth - Desktop, Counter - Durable, Business Card Holder - Plastic - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.