‹ Prev
Next ›
Deflecto FashionMat Lazy Daisies Chair Mat
Home, Office, Classroom, Hard Floor, Pile Carpet, Dorm Room - 40" Length x 35" Width x 0.050" Thickness - Rectangular - Lazy Daisies - Vinyl - Multicolor - 1 Carton
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Durable surface protects floors from damage
- Whimsical shapes and colors brighten any room
- Perfect for homes, offices, classrooms and more
- For use on hard floors and flat pile carpets up to 1/4"
$87.02
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | CM3540LD |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | FashionMat |
| Product Name | FashionMat Lazy Daisies Chair Mat |
| Marketing Information | The FashionMat Lazy Daisies Chairmat features whimsical shapes and colors to let your imagination run wild. Brighten your happy place with this cheerful look that can stand up to spills and accidents. Protective, easy-glide mat made of printed laminate vinyl is perfect for home, office, classroom and dorm use. Phthalate-free chairmat is designed for hard floors and flat-pile carpets up to 1/4" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 35" |
| Mat Length | 40" |
| Mat Thickness | 0.050" |
| Shape | Rectangular |
| Printed Design/Pattern/Texture | Lazy Daisies |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Deflecto FashionMat Lazy Daisies Chair Mat
Also Consider
-
Product Code: DEFCM11242BLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DEFCM11442FBLK3 Stock Available
-
Product Code: DEFCM21242BLK22 Stock Available
-
Product Code: DEFCM21442FBLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ESR12032150 Stock Available
-
Product Code: ESR1223715 Stock Available
-
Product Code: ESR12837124 Stock Available
-
Product Code: ESR14105273 Stock Available