- Skid-proof feet for secure positioning
- Fits into all standard office cabinets and sideboards
- Stackable for space-saving, desktop organization
- Label windows and inserts to find what you need
- Perfect for letter-size office papers, supplies and more
<
>
DURABLE VARICOLOR 7
7 Drawer(s) - 11" Height x 11.50" Width x 14" Depth - Desktop - Non-slip Feet, Stackable - Gray - Plastic - 1 Each
Product Code: DBL760727
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 760727 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Line | VARICOLOR |
| Product Name | VARICOLOR 7 |
| Marketing Information | Space-saving desktop organizer with 7 color-coded drawers for sorting documents and supplies. Customizable drawers with transparent label holders and included printable inserts. Made of premium acrylic for durability and smooth, silent movement with built-in stops. Anti-slip pads prevent sliding and scratches. Fits letter-size documents. Stackable or place side by side to optimize space. 11 (H) × 11.5 (W) × 14 (D) in. Multicolor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Drawer Cabinet |
Product Information
| Total Number of Drawers | 7 |
| Placement | Desktop |
| Mount Type | Cabinet |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 11.50" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 12.37 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Poland |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.