‹ Prev
Next ›
Dymo High-Capacity Address Labels
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 520 / Box
64 Stock Available
- Direct thermal printing eliminates need for messy ink or cartridges
- Easy-to-use roll lets you quickly print a single label or hundreds
- Durable adhesive creates a strong bond to prevent peeling
- Perfect for mailing and shipping applications
- For use with Dymo LabelWriter printers
$29.58
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 30320 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Name | High-Capacity Address Labels |
| Marketing Information | Paper address labels print directly from the roll for simple use. You can print one label or hundreds with ease. Labels use a direct thermal printing process so no need for messy, expensive ink or toner cartridges. Labels are compatible with Dymo LabelWriter 450, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, 450 Duo, 4XL, Desktop Mailing Solution and SE450. |
| Packaged Quantity | 520 / Box |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/8" |
| Label Length | 3 1/2" |
| Number of Labels per Roll | 260 |
| Core Diameter | 1" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Compatibility |
DYMO LabelWriter Printer:
CoStar LabelWriter Printer:
Seiko Label Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Dymo High-Capacity Address Labels
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN09950765 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: GMT6992192 Stock Available
-
Product Code: HAM12002442 Stock Available
-
Product Code: KEL1105732Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KEL1106245Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: NES351802834 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN09950765 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DX5998 Stock Available
-
Product Code: GMT6992192 Stock Available
-
Product Code: HAM12002442 Stock Available
-
Product Code: KEL1105732Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KEL1106245Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: NES351802834 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available