- Make slime and bond materials like paper, wood, fabric and ceramics
- Safe, washable and non-toxic - ideal for children
- Adjustable before setting so it's easy to perfect your projects
- The #1 teacher brand, it's great for arts, crafts, and school projects
- Smooth clear glue formula is perfect for making slime at home or in the classroom!
<
>
Elmer's Liquid School Glue, Clear Glue, Washable, Great for Making Slime, 5 Ounces
1 gal - Clear - 1 Each
Product Code: EPI2022931
Product Unit: Each
7 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Elmer's Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2022931 |
| Manufacturer Website Address | http://www.elmers.com |
| Brand Name | Elmer's |
| Product Name | Liquid School Glue, Clear Glue, Washable, Great for Making Slime, 5 Ounces |
| Marketing Information |
Attach items to paper, wood, cloth, pottery, and more with the non-toxic adhesive of Elmer's Washable School Glue. Specially formulated to be washable and easy to use, Elmer's School Glue perfect for school projects and home arts and crafts. Elmer's School Glue is adjustable before setting and does not run, delivering reliable results with every use. You can also use your liquid glue to create glue slime! |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | School Glue |
Product Information
| Glue Volume | 1 gal |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 11" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 5 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
1 gal - Clear - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.