- Dependable, long-lasting power
- Perfect for use in glucose monitors, heart-rate monitors, keyless entry, toys and games
- Holds power for 8 years in storage
- Replacement for BR1632, DL1632, ECR1632
- Also replaces KCR1632, KECR1632, KL1632 and L1632
<
>
Energizer 1632 Lithium Coin Battery
For Heart Rate Monitor, Remote Control, Keyless Entry, Glucose Monitor, Toy, Game - CR1632 - 130 mAh - 3 V DC - 1 / Pack
Product Code: EVEECR1632BP
Product Unit: Each
125 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | ECR1632BP |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Name | 1632 Lithium Coin Battery |
| Marketing Information | Don't let their small size fool you: This Energizer 1632 Lithium Coin 3-Volt Battery delivers big time on long-lasting, dependable power for your coin-battery-operated items. From heart rate or glucose monitors, to remotes, keyless entry systems, key fobs, watches, toys and games, and even more specialized devices, our coin batteries are compatible with the devices that fit your life, so you can keep going. These reliable and durable Energizer Coin Lithium Batteries are able to withstand a wide range of temperatures (from -22º to 140º F) and can hold power in storage for up to 10 years, giving you coin battery power you can depend on. Responsibly designed with zero mercury, it's easy to see why Energizer Lithium Coin Batteries are the right choice for your specialty devices. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | CR1632 |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Battery Capacity | 130 mAh |
| Output Voltage | 3 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 3.5" |
| Width | 0.2" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.11 oz |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.