- Reliable, long-lasting performance
- Perfect for film and digital cameras
- Leak-resistant construction
<
>
Energizer 2CR5 Lithium Photo Batteries
For Digital Camera - 2CR5 - 1500 mAh - 6 V DC - 1 / Pack
Product Code: EVEEL2CR5BP
Product Unit: PK1
157 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EL2CR5BP |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | e2 |
| Product Name | 2CR5 Lithium Photo Batteries |
| Marketing Information | Never miss capturing a moment: Energizer 2CR5 Lithium 6-Volt Photo Batteries are designed to deliver precise, long-lasting performance to today's high-tech, power-hungry cameras and flash units. Our 6V Photo Batteries will leave a lasting impression: No other battery takes more pictures, based on industry-standard testing. They're the perfect batteries for a picture-perfect life. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Digital Camera |
| Battery Size | 2CR5 |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Output Voltage | 6 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.