‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Gas Detector, Smoke Detector, Stud Finder - 9V - 9 V - 5 Year Shelf Life - 1 / Pack
221 Stock Available
- Long-lasting power source in all device applications
- Use in smoke detectors, transistor radios and more
- Works well in temperature extremes from -30 degrees C to 55 degrees C
- High-quality design
$33.50
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN22 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial 9V Alkaline Batteries. Whatever the job, their proven performance keeps everyday devices working at construction sites, facility maintenance, repair services, medical centers, business offices, classrooms, and more. And because your tools of the trade are an investment worth protecting, these industrial 9V batteries are made to last, not to leak. They also hold their power with up to 5 years of shelf life, so go ahead and stock up. Take all of that into consideration and you've made a pretty powerful case for this battery. So, for the precision devices and everyday equipment of your work site, depend on the power and protection of Energizer Industrial 9V Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 9 V |
| Shelf Life | 5 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 1" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.58 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 5 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGPM30028Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BSN323654991 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN212 Stock Available
-
Product Code: MMM6714AU127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP1951254206 Stock Available
-
Product Code: PGC71693189 Stock Available
-
Product Code: SPR051211620 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM30028Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BSN323654991 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN212 Stock Available
-
Product Code: MMM6714AU127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP1951254206 Stock Available
-
Product Code: PGC71693189 Stock Available
-
Product Code: SPR051211620 Stock Available