- Compatible with Shax 6000, 6010 and 6015 Pop-Up Tents
- Extra protection from sun, rain and wind
- Durable and long-lasting thanks to shell and UV coating
- Enhances protection with high-visibility color and silver coating
- Easy to attach/remove with hook-and-loop closure
<
>
Ergodyne 6098 Pop-up Tent Sidewalls - 10ft x 10ft / 3m x 3m
Product Code: EGO12998
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12998 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | Shax |
| Product Series | 6098 |
| Product Model | 6098 |
| Product Name | 6098 Pop-up Tent Sidewalls - 10ft x 10ft / 3m x 3m |
| Marketing Information | Use the 6098 Pop-Up Tent Sidewall 10' x 10' on Shax 6000, 6010 and 6015 Tents for extra protection from the sun, wind and rain. 10' long panel attaches to all sides of Shax 6000 and 6010 but only the 10' side on the Shax 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent. This detachable side panel is made with heavy-duty, 300D polyester and polyurethane coating for UV treatment to protect you from the sun and prevent heat-related illnesses. Reinforced corners provide long-lasting durability to withstand tough conditions. Securely attach the hook-and-loop attachment to the tent wall. Easily remove hook-and-loop feature for a quick and easy packing experience. Fluorescent color increases visibility and safety while on the job or at events. Panel is tested and approved to CPAI-84 standard for flame-resistance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tent Screen Wall |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime |
| Product Material |
|
| Height | 3" |
| Width | 8" |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.