- Enhances visibility with fluorescent color and reflective tape
- Comfortable fit with lightweight, breathable material; fits over bulky clothes with dual sizes
- Stow cell phones, tablets, documents in pockets; 2 inside, 4 outside
- Holds more with grommet holes for lanyards
- Easy on and off access with zipper closure
<
>
Ergodyne 8253HDZ Type R Class 2 Heavy-Duty Mesh Surveyors Vest
Large/Extra Large - Zipper Closure - Polyester Mesh - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective, Breathable, Heavy Duty - 1 Each
Product Code: EGO23315
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 23315 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8253HDZ |
| Product Model | 8253HDZ |
| Product Name | 8253HDZ Type R Class 2 Heavy-Duty Mesh Surveyors Vest |
| Marketing Information | Made entirely of breathable, polyester mesh, the 8253HDZ Heavy-Duty Surveyors Vest provides high-visibility in poor light conditions. This vest features 2" 3M Scotchlite reflective tape for enhanced, low-light visibility. With two interior and four exterior pockets, this vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Stow your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Securely store important documents or a tablet in the zippered back pocket. Attach other work necessities to the lanyard grommet holes made with supportive, structured webbing. Mic tab provides convenient radio access. Zipper closure provides quick, on/off movements. It comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. This reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Closure | Zipper |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Height | 15.3" |
| Width | 1" |
| Length | 11.3" |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Large/Extra Large - Zipper Closure - Polyester Mesh - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective, Breathable, Heavy Duty - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: EGO12010Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO20995Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO20997Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO210735 Stock Available
-
Product Code: EGO210753 Stock Available
-
Product Code: EGO212934 Stock Available
-
Product Code: EGO21295260 Stock Available
-
Product Code: EGO21297312 Stock Available
-
Product Code: EGO213032 Stock Available
-
Product Code: EGO213072 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: EGO20987Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23033Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23035Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23037Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23045Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24017Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24505Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24526Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24529Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24532Out of Stock Locally - Call for More Information