- Lithium-ion battery-powered for use in indoor and outdoor settings
- Base and fan cage swivel 360 degrees to aim airflow in any direction
- Strong clamp on base to attach to studs, conduit or Shax Shelters; 4 powerful magnets for unmatched mounting versatility
- Hanging hole to hang from various jobsite fixtures; 2 air speed settings: high setting at 4.5 meters/second and low setting at 3 meters/second
- High speed setting runs for 5 hours; low speed setting runs for 12 hours
<
>
Ergodyne Chill-Its 6090 Rechargeable Portable Jobsite Fan
2 Speed - Rechargeable, Rotatable Head, 360° Swivel, Heat Resistant, Quiet Operation, Compact, Lightweight, LED Indicator, Durable, Impact Resistant - 10.4" Width - Orange
Product Code: EGO12800
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12800 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | Chill-Its |
| Product Series | 6090 |
| Product Model | 6090 |
| Product Name | Chill-Its 6090 Rechargeable Portable Jobsite Fan |
| Marketing Information | Chill-Its 6090 Rechargeable Portable Jobsite Fan offers powerful airflow and all-day use for workers operating in high heat conditions indoors or outdoors. Rotating head lets the base of the fan and cage swivel 360 degrees to aim airflow in any direction. Durable, impact-resistant design withstands even the harshest jobsite conditions. Portable fan is battery-powered and offers versatile mounting options. Simply place the fan on a flat surface or use the heavy-duty base clamp to securely attach to studs, conduit or SHAX Shelters. Bottom of the clamp houses four powerful magnets that attach to various work surfaces. Hanging hole allows the fan to hang from various jobsite fixtures. Fan features two speed settings with a runtime up to 12 hours on low and 5 hours on high. Air speed is 4.5 meters/second on high with a CFM of 360. Low setting produces 290 CFM for proper cooling in high heat conditions. Jobsite fan includes a USB-C charging cord. LEDs indicate battery and charging status. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Portable Fan |
Technical Information
| Maximum Air Flow | 2693 gal/min |
| Speed Settings | 2 |
| Features |
|
| Noise Level | 60 dB |
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Width | 10.4" |
| Length | 12.9" |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hour |
| Battery Required | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
2 Speed - Rechargeable, Rotatable Head, 360° Swivel, Heat Resistant, Quiet Operation, Compact, Lightweight, LED Indicator, Durable, Impact Resistant - 10.4" Width - Orange
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.