- Quickly clean your whiteboard and other dry-erase surfaces, then throw away the mess
- Disposable and equipped with liquid cleaner that effortlessly erases dry-erase ink
- Helps erase ghosting and other stubborn marks, extending the life of your dry-erase surfaces
- Handy pop-up container maintains freshness and makes it easy to grab a new wipe
<
>
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
6" Width x 9" Length - White - 50/Tub - 1 Each
Product Code: SAN81850A
Product Unit: Each
1515 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN28650458 Stock Available
-
Product Code: BSN36663479 Stock Available
-
Product Code: OIC9991157 Stock Available
-
Product Code: PAP201315452 Stock Available
-
Product Code: PAP201315511 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B283 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 81850A |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Expo |
| Product Line | Expo |
| Product Name | Whiteboard Care Cleaning Wipes |
| Marketing Information | Thick, pre-moistened wipes erase, condition and deep clean whiteboards in one easy step. Nontoxic cleaner is perfect for classroom use and conference rooms. Mild formula is safe on hands and furniture. Pop-up container allows simple, one-handed, convenient usage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Cleaner |
Product Information
| Eraser Width | 6" |
| Eraser Length | 9" |
| Quantity Per Container | 50/Tub |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
6" Width x 9" Length - White - 50/Tub - 1 Each