‹ Prev
Next ›
Fellowes Business Card Glossy Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Business Card - Laminating Pouch/Sheet Size: 3.75" Width x 7 mil Thickness - Type G - Glossy - for Document, Business Card - Durable - Clear - 100 / Pack
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Preserves, protects and enhances important documents
- Premium materials for clear, durable results
- Easy to use - place document in pouch and insert into laminator
- Business card size
- Compatible with all laminator brands
$32.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52059 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Business Card Glossy Laminating Pouches |
| Marketing Information | Preserve, protect, and enhance important documents with these glossy laminating pouches. Premium material ensures clear, durable results. Laminating pouches are easy to use. Place document in pouch and insert into laminator. Pouches are compatible with all laminator brands. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 2.25" |
| Laminating Sheet Width | 3.75" |
| Laminating Sheet Thickness | 7 mil |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Sheet Size Supported | Business Card |
| Application/Usage |
|
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Compatibility | All Laminator Brands |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Fellowes Business Card Glossy Laminating Pouches
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5204032 Stock Available
-
Product Code: FEL520400226 Stock Available
-
Product Code: FEL520400718 Stock Available
-
Product Code: FEL5222527 Stock Available
-
Product Code: FEL52441015 Stock Available
-
Product Code: FEL52453013 Stock Available
-
Product Code: FEL524543 Stock Available