- Durable plastic protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.5" x 11" documents with square corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
<
>
Fellowes Crystals Letter Report Cover
8 1/2" x 11" - Plastic - Clear - Tear Resistant, Spill Proof, Unpunched, Square Corner - 100 / Pack
Product Code: FEL52089
Product Unit: PK1
64 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511201352 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10308 Stock Available
-
Product Code: BSN65368733 Stock Available
-
Product Code: KCC2127116089 Stock Available
-
Product Code: KEB21147113 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP640 Stock Available
-
Product Code: MMM686A127 Stock Available
-
Product Code: MMM686F1445 Stock Available
-
Product Code: PFXD60211 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52089 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Letter-size presentation covers with square corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Report Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 8 1/2" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |