‹ Prev
Next ›
Fellowes M5-95 Laminator with Pouch Starter Kit
Pouch - 9.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 2.6" Height x 14" Width x 6.3" Depth
6 Stock Available
- User-friendly hot lamination for light use in the home or home office
- 9-1/2" entry width accommodates multiple document sizes in 3 and 5 mil pouches
- Release lever disengages your pouch for re-centering or removal
- Auto shutoff to prevent overheating when not in use
- Warms up in just 4 minutes; comes with pouch starter kit
$64.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5737601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Model | M5-95 |
| Product Name | M5-95 Laminator with Pouch Starter Kit |
| Marketing Information | Designed for light use in the home or home office, the M5-95 Laminator offers hot lamination for 3 and 5 mil pouches at 12" per minute. Entry is 9-1/2" wide to accommodate multiple document sizes. Advanced temperature control delivers consistent results. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Laminator heats up in 4 minutes. Auto shutoff prevents overheating when not in use. Laminator comes with a pouch starter kit. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Speed | 1 ft/min |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.6" |
| Width | 14" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Fellowes M5-95 Laminator with Pouch Starter Kit
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5204032 Stock Available
-
Product Code: FEL520400226 Stock Available
-
Product Code: FEL520400718 Stock Available
-
Product Code: FEL5222527 Stock Available
-
Product Code: FEL52441015 Stock Available
-
Product Code: FEL52453013 Stock Available
-
Product Code: FEL524543 Stock Available
-
Product Code: FEL5320603122 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN148 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN133 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL64AN136 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL65AN270 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN80 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T5LN66 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T6LN52 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T7LN63 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X63 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GBC17016802 Stock Available
-
Product Code: GBC17017004 Stock Available
-
Roll - 27" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - 1" Core Diameter - 14" Height x 35" WidthProduct Code: GBC17107403 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN148 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN133 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL64AN136 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL65AN270 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T4LN80 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T5LN66 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T6LN52 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T7LN63 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X63 Stock Available