- Secure Cross-Cut: Shreds 11 sheets per pass into 5/32" x 1-9/16" cross-cut particles (security level P-4)
- Also shreds through staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail
- Patented Protective Safety Lock: Disables the machine for added safety protection
- Quiet operation minimizes noise to reduce distractions, making this the perfect shredder for home offices and shared work spaces
- 4.8-gallon liftoff waste bin eliminates messes by keeping up to 222 sheets contained
<
>
Fellowes Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder
Cross Cut - 11 Per Pass - for shredding Staples, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail - 0.156" x 1.438" Shred Size - P-4 - 5 Minute Run Time - 30 Minute Cool Down Time - 4.80 gal Wastebin Capacity - Black
Product Code: FEL4402901
Product Unit: Each
2 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BAU61624124 Stock Available
-
Product Code: BRTPTH11016 Stock Available
-
Product Code: BSN09956468 Stock Available
-
Product Code: BSN28650461 Stock Available
-
Product Code: BSN323654362 Stock Available
-
Product Code: BSN32376Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN36663506 Stock Available
-
Product Code: HOD150HDOut of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4402901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Powershred |
| Product Series | LX |
| Product Model | LX70 |
| Product Name | Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder |
| Marketing Information | Powershred LX70 Cross-cut Shredder is a reliable, deskside shredder for personal use. Elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. Patented Safety Lock feature disables the shredder for added safety protection and peace of mind. The LX70 shreds 11 sheets per pass into 5/32" x 1-1/4" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and unopened junk mail. Its 4.8 gallon waste bin with easy liftoff head holds more than 220 shredded sheets. Quiet Operation feature eliminates noisy disruptions. Designed for individual use, the LX70 shreds for up to 5 minutes before a 30-minute, cooldown period is needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Cross Cut |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.438" |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 18.1" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home/Office |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.