‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Angle Broom
Polyvinyl Chloride (PVC) Bristle - 47" Handle Length - 54.5" Overall Length - Steel Handle - Yellow - 1 Each
163 Stock Available
- Ideal for use in malls, restaurants and lobbies
- Bristles trap fine particles and will not stain, discolor or absorb odors
- Features a lightweight, durable frame and solid, broomhead construction
$11.98
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 09570 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Angle Broom |
| Marketing Information | Angle broom features high-performance bristles to provide effective cleaning action. Flagged, acid-resistant, PVC bristles trap fine particles and will not stain, discolor or absorb odors for longer product life. Use wet or dry. Angle broom is ideal for use in malls, restaurants and lobbies. Lightweight design features a durable frame and solid broomhead construction. The 47" handle is made of steel. The head is made of polypropylene. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Broom |
Product Information
| Bristle Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Head Material | Polypropylene |
| Handle Length | 47" |
| Handle Material | Steel |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Width | 12" |
| Length | 54.5" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Italy |
Overview
Genuine Joe Angle Broom
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: CPCUS05261AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DXE5342COMBO6726 Stock Available
-
Product Code: GJO103193532 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: ITA361831586 Stock Available
-
Product Code: ITD10204219 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: CPCUS05261AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DXE5342COMBO6726 Stock Available
-
Product Code: GJO103193532 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: ITA361831586 Stock Available
-
Product Code: ITD10204219 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available