- High capacity provides storage space, maintenance and labor savings
- Compatible with most universal dispensers
- Perfect solution for high-traffic restrooms
- Contains recycled content
<
>
Genuine Joe Hardwound Roll Paper Towels
7.80" Width x 600 ft Length - 2" Core - Embossed Design - White - Paper - 12 / Carton
Product Code: GJO32600
Product Unit: CT12
80 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTN4313PK6 Stock Available
-
Product Code: BRTTN431BK72 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340A78 Stock Available
-
Product Code: IMP5024SS260 Stock Available
-
Product Code: KCC13607377 Stock Available
-
Product Code: MMM686COMBO1691 Stock Available
-
Product Code: SPZEC851192Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: VCTIR40T176 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 32600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Line | Hardwound |
| Product Name | Hardwound Roll Paper Towels |
| Marketing Information | Hardwound Roll Towels offer a high capacity to provide storage space, maintenance and labor savings vs. folded towels. Heavily embossed design provides a better feel and aid in absorbency. 2" core size is compatible with most universal dispensers. Perfect towel solution for high-traffic restrooms. Towels are made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Full Size | 7.80" x 600 ft |
| Core Diameter | 2" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Embossed Design |
| Application/Usage | Restroom |
| Features | Absorbent |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Width | 7.9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: GPC2610022 Stock Available
-
Product Code: KCC01005161 Stock Available
-
Product Code: KCC02001450 Stock Available
-
Product Code: KCC0414216 Stock Available
-
Product Code: KCC5403887 Stock Available
-
Product Code: MORR6800Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MORW6800Out of Stock Locally - Call for More Information