‹ Prev
Next ›
Georgia-Pacific Push Paddle Paper Towel Dispenser
Roll Dispenser - 14.3" Height x 12.8" Width x 10.5" Depth - Black - Hygienic, Durable, See Through Window - 1 Carton
106 Stock Available
- High-capacity construction minimizes labor costs for cost-effective use
- Durable material provides consistent performance for peace of mind
- Contemporary style fits perfectly into variety of market segments
- Designed for use with 8" diameter roll towels (sold separately)
$74.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 54338A |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Georgia-Pacific |
| Product Name | Push Paddle Paper Towel Dispenser |
| Marketing Information | Put the simple, clean performance of the hygienic, push-paddle towel dispenser to work for you. The push-paddle design allows hands-free dispensing that helps reduce the risk of cross-contamination. This high-capacity dispenser, which holds an 8" diameter roll, will cut down on labor costs and help maintain user satisfaction. Dispenser meets ADA guidelines when properly installed, giving you peace of mind while enjoying reliable, consistent performance. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Paper Towel Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type | Roll |
| Sheet Width Supported | 12.50" |
| Sheet Length Supported | 10.60" |
| Roll Diameter Supported | 8" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 14.3" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 10.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Georgia-Pacific Push Paddle Paper Towel Dispenser
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: GJO1152453 Stock Available
-
Product Code: GJO11524CT5 Stock Available
-
Product Code: KCC35370Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC47091Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC53691Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC54254Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC58720Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KTKAH19015 Stock Available