‹ Prev
Next ›
Ghent Healthcare Whiteboard
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Steel Surface - Satin Aluminum Frame - Rectangle - Vertical - Magnetic - Stain Resistant, Ghost Resistant, Fade Resistant, Accessory Tray - 1 Each - TAA Compliant
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable
- Easily clean without fading gray graphics
- Effortless look with matching graphics and aluminum frame
- SmartPak tray to keep all your essentials within reach
- Resistant to bacteria and germs, helping to prevent infection
- Improves communication in healthcare environments
$330.44
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | GRPM311P-23 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | Healthcare Whiteboard |
| Marketing Information | Healthcare Dry Erase Board is visually enhanced to encourage communication and collaboration. Use anywhere in your hospital with specially designed patient room boards, time-out boards or scheduling boards. Board graphics improve communication and reduce anxiety for patients and employees. Surface easily wipes off with a soft cloth, disinfectant wipe, alcohol or water. Magnetic whiteboard is resistant to bacteria and germs that helps with infection prevention. Whiteboard is easy to erase, allowing you to update information throughout the day. Board features a sleek, aluminum frame and includes a detached SmartPak tray. Graphics in gray seamlessly match any interior and will never stain, ghost or fade. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 24" (2 ft) |
| Board Width | 36" (3 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Steel |
| Frame Color | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Vertical |
| Application/Usage | Healthcare |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 36" |
| Width | 24" |
| Depth | 1.9" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
Ghent Healthcare Whiteboard
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR0801170MV28 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1201170MV13 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1501170MV19 Stock Available
-
Product Code: BVCQR550715 Stock Available
-
Product Code: QRT855161 Stock Available
-
Product Code: QRT855178 Stock Available
-
Product Code: QRT855187 Stock Available
-
Product Code: UBR073U0001Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR2891U000121 Stock Available