- Heavy-duty bond reliably holds up to 38 lb.
- UV-resistant for lasting outdoor use
- Versatile design sticks to smooth and rough surfaces
- Perfect for use on plastic, metal, wood, glass and more
<
>
Gorilla Tough & Clear Mounting Tape
12.50 ft Length x 1" Width - Clear - For Indoor, Outdoor, Plastic, Metal, Wood, Glass, Brick, Ceramic, Stone, DIY - 1 Each
Product Code: GOR6036002
Product Unit: Each
168 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DEF70101523 Stock Available
-
Product Code: DXEFH207656 Stock Available
-
Product Code: MMM2341117 Stock Available
-
Product Code: MMM37504RD111 Stock Available
-
Product Code: MRS2808627 Stock Available
-
Product Code: OFX359835 Stock Available
-
Product Code: PAP220093936 Stock Available
-
Product Code: PEE50161921 Stock Available
-
Product Code: PGC19274167 Stock Available
-
Product Code: XER3R13038598 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6036002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Brand Name | Gorilla |
| Product Line | Tough & Clear |
| Product Name | Tough & Clear Mounting Tape |
| Marketing Information | Double-sided mounting tape mounts in an instant for a long-lasting, reliable bond. Industrial-strength design creates a heavy-duty bond that holds up to 38 lb. Weatherproof construction ensures reliable performance both indoors and out. Mounting tape is perfect for applying to plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 12.50 ft |
| Tape Strength | 30lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 2.50" |
| Width | 2.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.