- Durable material resists damage for reliable containment
- Easy-to-install design fits neatly inside receptacles for simple use
- Waxed interior prevents liquids from soaking through
- Designed for Hospeco Brands Group all-in-one waste receptacles (not included)
<
>
Health Gards Receptacle Liners
10" Length x 9.25" Width x 3.25" Depth - Brown - Paper, Wax - 250 / Carton
Product Code: HOSHS6141
Product Unit: CT250
136 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BET178470021 Stock Available
-
Product Code: GJO101501134 Stock Available
-
Product Code: GJO99676CT31 Stock Available
-
Product Code: HERH5645TKR0119 Stock Available
-
Product Code: SJNIFC1TF10 Stock Available
-
Product Code: SOL268213030 Stock Available
-
Product Code: SOL46897448 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12320 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Hospeco Brands Group |
| Manufacturer Part Number | HS6141 |
| Manufacturer Website Address | https://hospecobrands.com/ |
| Brand Name | Health Gards |
| Product Name | Receptacle Liners |
| Marketing Information | Paper liners provide a cost-efficient way to dispose waste items. Durable material resists damage for reliable containment. Easy-to-install design fits neatly inside receptacles for simple use. Waxed interior prevents liquids from soaking through. Liners are designed for use with Hospeco all-in-one waste receptacles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 250 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Bag Length | 10" |
| Bag Width | 9.25" |
| Bag Depth | 3.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Compatibility | Hospeco 6140 all-in-one Waste Receptacles |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
10" Length x 9.25" Width x 3.25" Depth - Brown - Paper, Wax - 250 / Carton