- Compatible with HP LaserJet Pro MFP M227fdw
- Also works in LaserJet Pro M203dw
- Page maximizer technology delivers more pages per cartridge than ever before
- Intelligently track toner levels with print-gauge technology
- Consistent quality
<
>
HP 30A (CF230A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
1600 Pages
Product Code: HEWCF230A
Product Unit: Each
63 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE17012320 Stock Available
-
Product Code: HEWCE740A9 Stock Available
-
Product Code: HEWCE741A7 Stock Available
-
Product Code: HEWCE742A5 Stock Available
-
Product Code: HEWCE743A4 Stock Available
-
Product Code: HEWCF232A39 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE573 Stock Available
-
Product Code: PRISPRITE8 Stock Available
-
Product Code: XER3R020511044 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF230A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 30A (CF230A) |
| Product Name | 30A (CF230A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Be confident you're getting more from your cartridge using this Original HP Toner cartridge with JetIntelligence. It delivers intelligent tracking of toner levels. Print with the speed and quality your HP LaserJet Pro MFP M227fdn, Pro MFP M227fdw and Pro M203dw were built to deliver. Original HP Toner cartridges with JetIntelligence are engineered to perform flawlessly with your HP printer or MFP. Get consistent, professional quality and avoid reprints. Help protect your business against counterfeits with exclusive anti-fraud technology. Manage costs with innovative technology that helps you maintain quality standards. HP 30A cartridge delivers approximately 1,600 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1600 Pages |
Physical Characteristics
| Width | 4.3" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |