‹ Prev
Next ›
HP 36A (CB436A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
2000 Pages
15 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet P1505, P1505n
- Also works in M1120, M1522n MFP and M1522nf MFP
- Fast, reliable, trouble-free printing of Original HP
- Enjoy vibrant, eye-catching color, sharp text and realistic photos
- Easy, convenient, trouble-free printing and supplies management
$120.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CB436A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 36A (CB436A) |
| Product Name | 36A (CB436A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge is designed for use with HP LaserJet P1505, P1505n, M1120, M1522n MFP and M1522nf MFP Printers. Spherically shaped particles produce bold, crisp text and sharp images. With the patented toner formula, you get consistent results at fast print speeds. Avoid downtime with the legendary quality and reliability of Original HP toner cartridges. Built-in intelligence helps you manage supplies proactively; you have the supplies you need when you need them. Cartridge yields approximately 2,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 2000 Pages |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 22% |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Design for the Environment (DfE) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship |
Overview
HP 36A (CB436A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.