- Compatible with HP LaserJet Pro M15w
- Also works in LaserJet Pro MFP M28
- Impressive, consistent results
- No nonsense replacement
- Easy to recycle and save resources through HP Planet Partners
<
>
HP 48A (CF248A) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
1000 Pages
Product Code: HEWCF248A
Product Unit: Each
25 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: GPC20603103 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6U9LN174 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V4LN69 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V5LN88 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V6LN83 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN259 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P07AN132 Stock Available
-
Product Code: HEWCF230X45 Stock Available
-
Product Code: KCC13135520 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF248A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 48A (CF248A) |
| Product Name | 48A (CF248A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge prints reliably in your HP LaserJet Pro M15w and LaserJet Pro MFP M28w. You'll get standout prints, dependable performance and brand authentication so you know you have genuine HP. Print professional-quality documents, using HP toner that produces crisp black text and graphics. Avoid frustrating reprints, wasted supplies and service calls. Count on consistent results - from page to page and cartridge to cartridge. Innovative, anti-fraud technology helps ensure that you're getting authentic HP quality. Get back to business quickly. This Original HP toner cartridge is easy to install. It yields approximately 1,000 standard pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.