‹ Prev
Next ›
HP 55A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
6000 Pages
49 Stock Available
- Trouble-free printing, page after page, enables peak office efficiency
- For use in HP LaserJet P3015 Series, Enterprise 500 MFP M525f, Enterprise 500 MFP M525dn
- Also compatible with Enterprise Flow M525c and LaserJet Pro MFP M521dn
- Built-in intelligence and uniquely formulated HP toner for a time-saving choice
$224.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE255A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 55A |
| Product Name | 55A (CE255A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers trouble-free printing, page after page, for peak office efficiency, day after day, in your HP LaserJet P3015 Series, Enterprise 500 MFP M525f, Enterprise 500 MFP M525dn, Enterprise Flow M525c and LaserJet Pro MFP M521dn. Uniquely formulated HP toner, the proven all-in-one cartridge design and built-in intelligence make Original HP toner cartridges the time-saving, cost-effective choice. HP 55A cartridge yields approximately 6,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 6000 Pages |
Physical Characteristics
| Height | 10.3" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Design for the Environment (DfE) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Overview
HP 55A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: HEWCE400A19 Stock Available
-
Product Code: HEWCE403A20 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: NLE1946272573 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PIL31021350 Stock Available
-
Product Code: SAN28101Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBC69094PP212 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: HEWCE400A19 Stock Available
-
Product Code: HEWCE403A20 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: NLE1946272573 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PIL31021350 Stock Available
-
Product Code: SAN28101Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBC69094PP212 Stock Available